KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TROJÚHELNÍK
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  CHKO SLAVKOVSKÝ LES
NP České Švícarsko
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

II. Mariánský podzim 21.-24. září 2006

Ve dnech 21. až 24. září proběhl druhý ročník folklórního festivalu Mariánský podzim. Do Mariánských Lázní přijely soubory z Čech, Moravy a Slovenska. Na programu se podíleli město Mariánské Lázně, Karlovarský kraj, Cup Vital, Ministerstvo kultury ČR, Folklórní sdružení ČR a Folklórní soubor Marjánek.

V letošním roce byl program festivalu zahájen v sobotu dopoledne, kdy v půl jedenácté vyšel průvod od hotelu Cristal na mariánskolázeňskou kolonádu. Po úhledném seřazení na schodech před pavilonem Křížového pramene promluvil k přihlížejícím divákům pan místostarosta J. Chval a ředitelka festivalu S. Heřmanová. Následovalo krátké představení jednotlivých souborů, které přijaly pozvání do Mariánských Lázní. Festival byl zakončen opět na kolonádě v nedělních dopoledních hodinách.

2006

Diváci během festivalu mohli vidět Národopisný soubor písní a tanců Jiskra z nedaleké Plzně, Soubor písní a tanců Dyleň z Karlových Varů, Lidovou muzika z Chrástu u Plzně, Folklórní soubory Jitřenka z Dolní Čermné a Jaro z Ústí nad Orlicí, Náropisný soubor Líšňáci z Brna, folklórní soubor Kvítek z Hradce Králové, Folklórní soubor Marjánek, mariánskolázeňský soubor Rozmarýnek a slovenský soubor Turiec z Martina.

Před začátkem festivalu jsme oslovili Klub českých turistů s návrhem spolupráce během festivalu. Členové klubu dělali průvodce souborům během celého jejich pobytu v Mariánských Lázních. Jejich aktivity byly přínosem pro nás i pro soubory. Např. soubor Kvítek se během volné chvíle jel podívat na rašeliniště na Kladské. Spolupráci budeme dále rozvíjet.

2006

Program festivalu začal ve čtvrtek 21. září přednáškou o Indonésii. Mariánskolázeňský cestovatel P. Bořil vyprávěl poutavým způsobem nejen o kultuře této vzdálené země, ale i o netradičních zajímavostech a svých zážitcích z dalekých cest. Součástí programu bylo občerstvení místní Čajovny snů, která připravila ochutnávku čajů.

Ve večerních hodinách se konalo úvodní vystoupení slovenského souboru pro zahraniční turisty v hotelu Bohemia. Soubor Turiec doprovázela cikánská kapela, která všechny posluchače překvapila velkou melodičnosti svých skladeb a typickými až čardášovými rytmy. Malé děti byly zpočátku zaskočeni velkým prostorem, ale nic na sobě nedaly znát. Vystoupení uváděla S. Heřmanová.

2006

Během pátečního dopoledne přijely do Mariánských Lázní další dětské soubory, které po obědě vystoupily na kolonádě v programu nazvaném "Odpoledne s dětským folklórem". Celkem vystupovalo šest souborů po dvaceti minutách. Celý program byl organizován a uváděn L. Hanzlíkovou a Z. Tesařovou v českém a německém jazyce.
Po skončení odpoledního programu na kolonádě se pořádající soubor Marjánek odebral do divadla, kde začaly přípravy divadla na slavnostní večer. Zároveň zde probíhaly jednotlivé prostorové zkoušky souborů. Byly instalovány barely s pitnou vodou.

Hlavní program s názvem "Roztančené divadlo, aneb to nejlepší z folklóru" začal ve dvacet hodin. Ale už od půl osmé vítal příchozí ve vestibulu divadla Folklórní soubor Rozmarýnek českými písněmi. Po slavnostním ceremoniálu a úvodních slovech pana místostarosty J. Chvala začalo první vystoupení mladší skupiny souboru Marjánek. V první půli se vystřídaly ještě další tři soubory (v pořadí Turiec, Kvítek, Jiskra). Druhou půli již tradičně otevřelo krátké vystoupení starší skupiny souboru Marjánek a následovaly opět tři soubory v pořadí Líšňáci, Jitřenka a Jaro a Dyleň.

Na závěr vyzvali moderátoři večera Tereza Pelíšková a Marek Hrkal všechny členy souborů, aby přišli na pódium, kde si všichni společně zazpívali píseň "Kdyby byl Bavorov...". Po skončení všem poděkovali a rozloučili se s publikem.

2006

V sobotu v ranních hodinách přijal pan místostarosta J. Chval zástupce všech zúčastněných souborů v obřadní síni radnice. Všichni jsme společně promluvili pár slov a už jsme pospíchali na průvod, který vyšel od hotelu Cristal v půl jedenácté.

Shromáždění průvodu, který měla na starosti K. Jandlová, proběhlo velmi hladce a průvod, vedený dechovou hudbou Daliborka, vyšel přesně na čas. Po několika minutách byla zaplněna celá Hlavní ulice. Soubory při jednotlivých zastávkách zpívaly a tančily.
Z Hlavní ulice průvod zahnul na ulici Jugoslávskou a na kolonádě se řadily soubory na schody před pavilon Křížového pramene. Jak jsem již výše zmínila patřila následující hodina zahájení festivalu a představení jednotlivých souborů.

2006

Ve dvě hodiny odpoledne začal program "Roztančených ulic". První vystoupení proběhlo v "mušli" u Lesního pramene, kde vystoupily soubory Dyleň a Líšňáci. Pár minut před třetí hodinou začalo vystoupení u pavilonu Karolinina pramene, kde vystoupily soubory Rozmarýnek a Jitřenka a Jaro. O půl čtvrté už hrála cikánská kapela před hotelem Bohemia a začal tančit soubor Turiec, později soubor Jiskra.

2006

Závěr "Roztančených ulic" proběhl v nedaleké vesničce Valy v hospodě U březího vlka, kde zpívaly a tančily soubory Kvítek, Lidová muzika z Chrástu a Turiec.

Po celý sobotní den měly soubory možnost občerstvit se a odložit své věci ve vestibulu společenského domu Casino, kde byla stálá služba, která měla k dispozici informační papíry s celkovým harmonogramem festivalu i harmonogramem jednotlivých souborů.
Aby program nebyl jednotvárný, ve večerních hodinách proběhla "Lidová veselice" v hotelu Evropa, kde hrály muziky folklórních souborů k poslechu a tanci. Zájem lidí nás příjemně překvapil a všichni návštěvníci odcházeli domů s úsměvem na rtech.
Pro tanečníky i hudebníky bylo připraveno malé občerstvení.

Naposled jsme se všichni společně setkali na dopoledním vystoupení na kolonádě. I přes menší zmatky v přípravě vystoupení, všechny soubory vystoupení zvládly a odjížděly spokojeně domů. Program připravili J. Průcha a F. Hahn, který vystoupení moderoval.
Soubory z větší dálky dostaly na cestu svačinu v podobě obložených rohlíků, jablek a pití. Svačiny byly připraveny několika dobrovolníky v ranních nedělních hodinách.

Tečkou za festivalem bylo vystoupení souborů Marjánek a Jiskra v Lázních Kynžvart na náměstíčku před radnicí.

2006

V letošním roce bylo ubytování pro soubory zajištěno v Oradouru, kde bydlely soubory Jiskra a Turiec a z finančních důvodů jsme ostatní soubory musely ubytovat v tělocvičnách základních škol a DDM Dráček. V tělocvičně v Základní školy v Úšovicích bydlel FS Kvítek. V DDM přespal FS Líšňáci. V tělocvičně Základní školy Jih přespal s menšími výtkami FS Jitřenka a Jaro a soubor Dyleň přespal v tělocvičně Základní školy Sever, kde nastaly také komplikace. Na základě těchto stížností musíme v příštím roce hledat jiné možnosti, jak soubory ubytovat.
Všechny soubory se po dobu festivalu stravovaly v jídelně pobočky Karlovy univerzity, kde nám vedení vyšlo velmi vstříc. Strávníci si jídlo velmi pochvalovali a doufám, že stejná spolupráce proběhne i příští rok.

Během celého festivalu byla na hotelu Monty instalována výstava fotografií R. Šulka s názvem "Tady jsem doma". Fotografie pocházely z jeho rodných Nečtin a výstava byla zahájena 16. září.

Festival vzniknul za velké iniciativy Folklórního souboru Marjánek, konkrétně jeho starší složce. Ředitelkou festivalu je Sandra Heřmanová, finanční stránku hlídá Kateřina Jandlová, Tiskové záležitosti má na starosti Filip Hahn, o organizační záležitosti se stará Mgr. Zdena Hurtová, Lenka Hanzlíková, Alena Borská, Zuzana Tesařová, Stanislav Krejčiřík, Jiří Průcha a další. Tímto složením jsme nejmladším kolektivem, který stojí za pořádáním folklórního festivalu v České Republice.

Naše velké díky patří panu Jiřímu Chvalovi, který nás velmi podporoval v přípravě festivalu a panu Václavu Černému a Klubu českých turistů za jejich obětavost.

Sandra Heřmanová, ředitelka festivalu
www.marjanek.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 07.10.2006 v 19:53 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba